Menu
animefa

سلام من افشینم خوش اومدین به وبلاگ خودتون
اینجا رو ساختم واسه کودک درون

مطالب پربحث‌تر
داستان خدایانی که بشر خلقشان کرد!


اگر از مردم ژاپن بخواهید که خداوند را توصیف کنند، بدون شک با تعاریف بسیار زیادی مواجه خواهید شد. تعاریفی که در آن خداوند محدود و مخصوص به اموری خاص قلمداد می شود و از این رو، بسیار پر تعداد و دارای اسامی و کارکردهای مختلف هستند!
بدین ترتیب، مفهومی جدید به نام چند خدایی، جایگزین مفهوم یگانگی خداوند شده و نقش محوری و مطلق او به چندین نقش دون، معمولی و والامرتبه تقسیم می شود. مثلاً خداوندی که مسئول امور حقیری مانند خنداندن کودکان است، خداوندی که مسئول رسیدگی به امور معمولی نظیر برآوردن آرزوهاست و خداوند والامرتبه ای که وظیفه خطیر مراقبت و هدایت ارواح بشر را عهده دار است!
اما نکته بعدی در مورد ماهیت وجودی این خدایان است که از قضا این بخش هم طیف بسیار گسترده ای را شامل می شود؛ خدایانی با کالبدهای انسانی، حیوانی، هیولایی، ماهیت نورانی، ترکیبی، مافوق طبیعی، نباتی، جمادی و... بخشی از این تنوع را شامل می شوند.

05

چگونگی کسب مقام خدایی هم در نوع خود بسیار عجیب و قابل تأمل است! دسته ای از خدایان، موجوداتی هستند که به علت ترس از آن ها به مقام خدایی نائل می شوند تا با پرستش، خطر تعرض به بشریت از بین برود! این نوع خدایان باجگیر و زورگو، خود دارای تنوع بسیاری هستند. مثلاً برخی از آن ها انسان های شروری بودند که پس از مرگ، بیم آزار از سوی آن ها، مقام خداوندی را برایشان به ارمغان آورده و مردم با ساخت معبد و پرستش، آن ها را راضی نگه می دارند. دسته ای دیگر، ارواح اقوام، خویشاوندان و حتی حیواناتی هستند که پس از مرگ به این مقام نائل شده اند. برخی نیز قهرمان های اسطوره ای، مجسمه های دست ساز، درختان کهنسال و... هستند که هر یک بنا به دلیلی (که معمولاً یک داستان افسانه ای خرافی است) به مرور زمان تبدیل به خدا شده اند و مردم با پرستش آن ها سعی در رتق و فتق امور برای گذر از سختی ها و کسب موفقیت دارند.
مجموع مطالب ذکر شده در بالا، در واقع پایه و اساس آیینی هستند که به شینتو (Shinto) معروف شده و سالیان سال به عنوان دین و مذهب رسمی کشور ژاپن شناخته می شوند.
در زبان ژاپنی، به این دست از خدایان (با اشکال و ماهیت های مختلف) کامی (Kami) گفته می شود که معادل آن در زبان چینی، شین (Shin) است. تو (To) نیز در هر دو زبان به معنی "راه" یا "روش" به کار می رود. در نتیجه، می توان شینتو را به معنی راه و روش خدایان هم ترجمه کرد.

07

در آیین شینتو، هیچ خدای برتری وجود ندارد و معمولاً آسمان محل زندگی خدایان (کامی ها) پنداشته می شود. البته این خدایان، اغلب به زمین سفر کرده و به معابد خود سرکشی می کنند تا بتوانند از عبادت پیروان خود کسب قدرت کرده و به آن ها خدمات رسانی کنند!
چیزی که نظیر آن را در انیمه Noragami شاهد بودیم. نوراگامی داستان یکی از همین دست خدایان به نام یاتو (Yato) است. او که سابقاً خدای فاجعه (از نوع جنگ افروزی) بوده، حالا سعی در تغییر رویه عملکرد خویش دارد و می خواهد خود را به عنوان خدای حلال مشکلات معرفی نماید. اما او نه محبوب است، نه معبدی دارد و نه پیروی! از این رو، همانند ولگردها دوره گردی می کند و با انجام کارهای پیش پا افتاده، روزگار سپری می کند.
یکی از نکات مهم در این انیمه، آموزش غیر مستقیم مفاهیم شینتو و بودیسم در قالب داستانی جذاب و کمدی است که مخاطب خود را به شدت مجذوب می کند.
مفاهیمی مانند هیگان (Higan) و شیگان (Shigan)، آیاکاشی (Ayakashi)، شینکی (Shinki) و نورا (Nora) که از مفاهیم مهم در تفکر شینتو و بودیسم هستند، اساس داستان این انیمه را تشکیل می دهند.

04

هیگان، جهان پس از مرگ یا همان دنیای دیگر است. در این مکان، خدایان به همراه موجوداتی به نام آیاکاشی در کنار هم زندگی می کنند و در این رابطه، تعادل برقرار است.
اما هر از گاهی، با باز شدن دریچه ای گردبادی، آیاکاشی ها وارد دنیای انسان ها یا همان شیگان شده و برای آن ها ایجاد دردسر و مزاحمت می کنند.
آیاکاشی ها، در واقع تجسم احساسات بشری هستند. آن ها شیاطینی هستند که از مشکلات مردم تغذیه می کنند و با وسوسه و اغواگری، احساسات تاریک و پلید را در زمین گسترش می دهند. ترغیب به انجام اعمال ناشایست، تشویق به ارتکاب گناه، عدم اعتماد به نفس و... از کارهای مهم آیاکاشی ها به شمار می روند.

01

از طرفی، خدایانی که معابدی در زمین دارند و پرستش می شوند، وظیفه دارند تا با ورود به دنیای شیگان، آیاکاشی های یاغی را یافته و از بین ببرند. اما این خدایان برای این منظور، به سلاح هایی قوی، با قابلیت های بسیار ویژه به نام شینکی نیاز دارند.
شینکی ها، ارواح مردگانی هستند که هنوز امید به زندگی در زمان حیات در کالبدهای آن ها وجود داشته، اما به دلیل مرگ ناگهانی، امید آن ها بر باد رفته است. چنین ارواحی در جهان شیگان، سرگردان هستند و طعمه خوبی برای آیاکاشی ها به حساب می آیند. اما اگر یکی از خدایان موفق به یافتن این ارواح سرگردان شود و نام مخصوص خود را بر او بگذارد، روح به یک شینکی تبدیل شده و به عنوان ابزار مخصوص خدا (سلاح، لباس، عصا و...) در خدمت او درمی آید. نظیر چنین باوری را در انیمه Soul Eater و بازی هایی مانند Devil May Cry و Dust: An Elysian Tail نیز شاهد هستیم.

02

یک شینکی برای همیشه مطیع و فرمانبردار خدای خود خواهد بود و رابطه او با اربابش مانند رابطه یک روح در دو جسم تعریف می شود. بدین ترتیب که احساسات شینکی روی خدای-اربابش هم تأثیرگذار است و اگر گناهی از او سر بزند، موجب سوختن و عذاب اربابش می شود.
البته موضوع شینکی ها بسیار پیچیده و گسترده است، مثلاً اگر چندین خدا روی یک شینکی نام مخصوص خود را قرار دهند، او به نورا تبدیل می شود. نوراها شینکی های یاغی و منفوری هستند که ارباب خود را به سمت تباهی سوق می دهند.
در این باور، جهان پس از مرگ و سرنوشت ارواح، ملقمه ای آمیخته با خرافه و افسانه است و از این رو بسیار ترسناک جلوه می نماید. مردمان معتقد به آیین شینتو، مدام برای خدایان مختلف قربانی و نذر می کنند تا شاید در عالم پس از مرگ مورد لطف آن ها قرار گرفته و در بهترین حالت به یک شینکی تبدیل شوند!
در واقع گردانندگان رسانه و شرکت های تولیدکننده انیمه، مانگا و بازی های رایانه ای سخت در تلاش هستند تا با ساخت آثاری با مضامینی از این دست، امید را در دل هزاران ژاپنی معتقد به شینتو که ترس از سرنوشت پس از مرگ، زندگی را بر آن ها سخت کرده، زنده نگهدارند و بارقه امیدی را در دل آن ها روشن کنند. اما در انتها تنها چیزی که برای مخاطبان چنین رسانه هایی باقی می ماند، به جای ایجاد حس امید و رستگاری، باور به تعداد قابل ملاحظه ای داستان خرافی و پوچ خواهد بود که سرآغاز مسیر تباهی در دنیا و آخرت به شمار می روند.

 • Afshin ✘

نظرات (۱۰)

عجب خداهای زشتی:///
:)))
پاسخ:
خداهای غیر منطقی
مطلب جالب و مفید و آموزنده ای بود اما از حق نگذریم یکم جانب داری هم داشت ! 
حالا ی سوال ... دقیقا توی کدوم سری DMC چنین چیزی داشتیم ؟!؟!؟!
یا داشته ومال اون سری هایی بوده ک من بازی نکردم یا داشته و من یادم نمیاد
در کل آریگاتو...
پاسخ:
منبع مطلب رو زیرش گذاشتم از خودم نیست
سایت خوبیه مطالب جالبی داره یه سر بهش بزن
من devil my cry رو بازی نکردم
چقد خدا دارن اینا ||-_-
پاسخ:
-_- زیاااد
 • مجتبی مطوری
 • اینا دیگه کین😂
  پاسخ:
  اینا هیییییچچچییی نیستن
  یاتوگامی فصل سه هم داره که
   نیومده هنو؟؟؟؟؟؟
  پاسخ:
  نمیدونم من زیاد انیمه باز نیستم اگه انیمه ای ببینم و خوشم بیاد اینجا معرفیش میکنم
  ور آر یو؟؟؟
  پاسخ:
  ایم هیر
  سلام.ممنونم.هنوز نیومده...خخخ
  پاسخ:
  نگران نباش میاد
  سلام
  واقعا مطالبی که در این باره قرار دادین خوب و کامل بود 
  ممنون
  پاسخ:
  خواهش میکنم
  ممنون از شما بخاطر توجهتون 
 • حسین نیکزاد
 • سلام اگر خواستی میتونیم باهم تبادل لینک کنیم. موضوع هردوتامون انیمه هستش. اینطوری رتبه خوبی توی گوگل و الکسا میگیریم و بازدیدمون پیشرفت میکنه. اگر موافقی از قسمت نظرات سایتم خبرم کن.ممنون

  عکس انیمه | پیک انیمه | PicAnime
  PicAnime.Blog.ir
  پاسخ:
  چه جالب اتفاقا میخواستم بلاگ عکس انیمه بزنم حتی یکی دو پستم توش گذاشتم ولی نرسیدم ادامش بدم
  عجب !! 
  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">